Zawieszenie wykonania umowy możliwe jest na wniosek Klienta od dnia wejścia w życie Ustawy (o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19), tj. od 24 czerwca 2020 r. i przysługuje Kredytobiorcom, którzy po 13 marca 2020 r., utracili pracę lub inne główne źródło dochodu.
W przypadku Deutsche Bank Polska dotyczy to osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe, konsolidacyjne oraz pożyczki hipoteczne i konsumpcyjne zabezpieczone hipoteką. Z rozwiązania mogą skorzystać również Klienci, którym wcześniej zostało udzielone zawieszenie rat na 3 lub 6 miesięcy w związku z pandemią SARS-CoV-2.
Ustawa nie precyzuje terminu obowiązywania przepisów dotyczących zawieszenia wykonania umowy.
Po złożeniu wniosku o zawieszenie wykonania umowy, masz prawo złożyć dyspozycję rezygnacji z zawieszenia wykonania umowy.
Jeśli chcesz zrezygnować z zawieszenia wykonania umowy:
Ważne informacje:
1. Co oznacza zawieszenie wykonania umowy w myśl Ustawy?
Zawieszenie wykonania umowy oznacza, że Kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy kredytowej, tj. spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wyjątkiem są opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych umową. Wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu ulegną automatycznemu przedłużeniu o okres, na który nastąpiło zawieszenie spłaty. Do realizacji zawieszenia nie jest wymagane zawarcie aneksu do umowy kredytu.
2. Jakie umowy podlegają zawieszeniu ?
3. Od kiedy można zawieszać umowę?
Zawieszenie wykonania umowy możliwe jest od dnia wejścia w życie Ustawy, tj. od 24 czerwca 2020 r.
4. W jaki sposób mogę złożyć wniosek o zawieszenie mojej umowy?
Kredytobiorca zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie wykonywania umowy na trwałym nośniku, którym może być w rozumieniu Banku mail lub poczta. Wniosek wraz z oświadczeniem zawartym we wniosku o utracie pracy/głównego źródła dochodu należy pobrać ze strony internetowej Banku, wydrukować, wypełnić i podpisać zgodnie ze wzorem złożonym w Banku, a następnie jego skan albo zdjęcie przesłać na adres: wirtualny.oddzial@db.com.
Wypełniony i podpisany wniosek można też przesłać pocztą na adres: Wirtualny Oddział; Deutsche Bank Polska S.A. al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa.
Wnioski złożone innym kanałem komunikacji nie będą rozpatrywane z uwagi na niezachowanie kryterium trwałego nośnika wymaganego Ustawą.
5. Czy mogę złożyć wniosek o zawieszenie umowy w formie pisma odręcznego?
Wniosek o zawieszenie umowy może zostać wysłany do Banku w formie pisma odręcznego, pod warunkiem że dokument będzie zawierał elementy określone w Ustawie. Zachęcamy jednak do składania wniosku na druku przygotowanym przez Bank.
Obowiązkowe elementy wniosku:
Wniosek powinien zostać podpisany przez wszystkich Współkredytobiorców/Współpożyczkobiorców zgodnie ze wzorem złożonym na dostępnej w Banku Karcie Danych lub na jednej z trzech zawartych ostatnio umów z Bankiem.
6. Jakich opłat będę musiał dokonywać, gdy moja umowa będzie zawieszona?
W okresie zawieszenia wykonywania umowy, Kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, tj. spłaty rat kapitałowo- odsetkowych, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umowami tj. ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia na wypadek utraty źródła dochodów. Wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu ulegną automatycznemu przedłużeniu o okres, na który nastąpiło zawieszenie spłaty. Aneks do umowy nie jest wymagany.
7. Czy zawieszenie umowy wydłuży mi okres kredytowania?
Zgodnie z Ustawą, okres zawieszenia umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie inne terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia wykonywania umowy. Oznacza to, że data ostatecznej spłaty kredytu ulegnie przesunięciu o tyle miesięcy, ile trwać będzie zawieszenie umowy, tj. nie dłużej niż 3 miesiące. Analogicznie, o okres trwania zawieszenia zostanie przedłużony okres obowiązywania zabezpieczeń kredytu (w tym hipoteki).
8. Czy za zawieszenie umowy będą naliczane odsetki tak jak za okres zawieszania rat?
W okresie zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty związane z zawieszeniem umowy kredytu, inne niż tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu/pożyczki.
9. Do kiedy można złożyć wniosek o zawieszenie umowy?
Ustawa nie precyzuje terminu obowiązywania przepisów dotyczących zawieszenia umowy.
W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt poprzez:
Ze względu na zaistniałą sytuację czas oczekiwania na połączenie telefoniczne może ulec wydłużeniu.